Mixed grill med aubergine, spenat- och fetaostsallad

Syra och fett lyfter fram fruktigheten i vinet och den fylliga köttsmaken balanseras med mognaden i vinet.

Ingredienser

1 rejäl skiva högrevskärna

4 skivor salsiccia

1 navarro korv eller 4 smala chorizos

1 aubergine

3 citroner

1 paket fetaost

1 påse spenat

2 roscofflökar eller rödlök

Olivolja

1 vitlöksklyfta

Salt och peppar

Parmesan

½ kruka basilika

Gör så här

- Dela auberginen i skivor och salta, låt verka i 15 min så de börjar vätska av sig. Släng i löken med skal på i glöden eller grilla dem på hög värme hela.

- Krydda köttet ordentligt och grilla på hög värme, flippa köttet flera gånger tills du fått fin yta och låt vila i minst 20 min.

- Grilla korvarna på låg värme tills de är klara.

- Dela 2 citroner och grilla snittsidorna, skala den grillade löken och dela den i kvartar.

- Blanda en riven vitlöksklyfta med olivolja och pensla auberginen, grilla på hög värme tills de fått fin färg.

- Stek spenat och basilika i olivolja 20 sekunder, salta och peppra.

- Lägg upp spenat och aubergine på ett fat, toppa med löken, smula över fetaost och riv över parmesan och citronzest. Servera med köttet som du skivar upp och korvarna.

- Tips! Servera med ett gott bröd med olivolja, grillad citron, salt och peppar.

Relaterat youtubeklipp

Vinmatchning

Castelcaia Riserva

Castelcaia är en respekterad producent med fokus på att hålla traditionerna vid liv, samtidigt som de införlivar moderna vinifikationstekniker. De arbetar med hållbara metoder och strävar efter att framhäva den unika karaktären. Druvorna plockas för hand vid optimal mognad. Efter skörden genomgår de en maceration för att extrahera smak och färg, följd av fermentering vid kontrollerade temperaturer. Lagringen i ekfat varar i minst 24 månader, vilket bidrar till vinets komplexitet och struktur.

Bitterhet
Fatkaraktär
Fruktsyra
Fyllighet
Rökighet
Strävhet
Sötma
Till vinet

Andra recept du kanske gillar!

Kycklingburgare med krämig tomatsalsa
Kycklingburgare med krämig tomatsalsa
Kyckling

10 - 30 min

Superenkelt

Schnitzel Milanese med saffransaioli och tomatsås
Schnitzel Milanese med saffransaioli och tomatsås
Schnitzel

30 - 45 min

Enkelt

Toast med löjrom och gammelknas
Toast med löjrom och gammelknas
Löjrom

10 - 30 min

Superenkelt

Stekt fisk med za'atar salsa verde & blomkålspuré
Stekt fisk med za'atar salsa verde & blomkålspuré
Gös

30 - 45 min

Enkelt

Vill du lära dig mer om vin och mat i kombination?

Prenumera på vårt nyhetsbrev

VINSMART  |  SIBYLLEGATAN 9  |  114 42 STOCKHOLM