vinsmart.se innehåller alkoholreklam som riktar sig till alla som är över 25 år.
Dela recept
share
Vinet och maten - även fast det finns hetta i rätten så kommer majonnäsen och den friterade löken att lyfta fram vinets fruktighet.
Ryggbiff
12 små tortillabröd
500 gr skivad ryggbiff (2 tjocka skivor)
1 msk korrianderfrö
1 msk paprika
1 tsk svartpeppar
Salt
Chimmichurri
1/3 finhackad gurka
1 tsk chiliflakes
1 vitlöksklyfta riven
2 schalottenlökar finhackade
1 kruka persilja hackad
1kruka koriander hackad
2 Lime zest och saft
6 cl oljvolja
Salt och peppar
Jalapeñomajonäs
1 ägg
2 ½ dlsolrosolja
1 mskyellow mustard
½ Lime Zest och saft
6 skivor inlagd jalapeno
3 kvistar koriander
Friterad lök
1 gul lök
2 msk maizena
Olja till fritering
Salt
Ryggbiff
- Mortla kryddorna, stek biffen på ena sidan ilite smör och olja, vänd sedan och lägg på kryddorna ovanpå, kör klart i ugn på120 c i ca 3 min tills köttet är knappt medium.
Chimmichurri
- Blanda ihop alla ingredienser och låt stå ochdra i minst 10 min
Jalapeñomajonäs
- Mixa allt i en hög och smal bunke med stavmixer
Friterad lök
- Dela och skiva löken, blanda med maizenamjölet.
- Värm upp oljan till 170c, skaka avöverskottsmjölet och fritera löken i ca 3-4 min eller tills den fått fin färg,låt rinna av på hushållspapper, salta direkt.
Uppläggning
Stek bröden i panna, bre på majonnäs, skiva tunna skivor avbiffen och lägg på, toppa med chimmichurrin och till sist löken.
Veronia Appassimento 2023 är ett smakrikt rödvin från Italien, framställt enligt den traditionella appassimento-metoden där druvorna torkas för att koncentrera smakerna. Resultatet är ett fylligt vin med inslag av mogna mörka bär, plommon och en lätt kryddighet.