vinsmart.se innehåller alkoholreklam som riktar sig till alla som är över 25 år.


Betyg 6/6 - ”Pinot man älskar till fyndpris!”
-Niclas Tuomela, Vinsmart april 2026
Delar av vinet har lagrats på fransk ek och Héritage Pinot Noir doftar mogna körsbär, vilda hallon med lite kryddiga toner. Smaken är sammetslen och harmonisk med röd frukt, elegant rostade toner och med en lång eftersmak. Det här är ett riktigt bra exempel på att det går att göra riktigt bra pinot noir utanför Bourgogne.
Gérard Bertrand - Pionjär inom ekologisk och biodynamisk vinodling.
Gérard Bertrand är en av de mest inflytelserika vinprofilerna i Languedoc-Roussillon - en familjeägd producent med en tydlig vision: att lyfta regionens kvalitet, mångfald och unika uttryck till världsscenen. Sedan 2002 har hållbarhet varit kärnan i arbetet, och idag odlas Gérard Bertrands 17 egendomar, motsvarande över 1000 hektar - enligt biodynamiska principer. Det gör honom till världens största biodynamiska vinodlare.
2023 utsågs Gérard Bertrand till ”Master Winemaker of the Year” av The Drinks Business, och hans viner har dessutom haft äran att serveras vid Nobelbanketten i Stockholms stadshus vid två tillfällen.