Pasta cavatelli med zucchini, mynta och fetaost

Pasta cavatelli med zucchini, mynta och fetaost

Fettet från smöret och syra från citron och fetaost lyfter fram vinets fruktighet samtidigt som syran från vinet lättar upp rätten och ger fräschör.

10 - 30 min
Superenkelt

Ingredienser

400 g cavatelli

2 st zucchini

3 vitlöksklyftor

1 röd chili

2 msk klarifierat smör

50 g parmesan, riven

50 g fetaost, smulad

1 dl pastavatten

1 knippe färsk mynta, tunt skuren

Salt

Svartpeppar

‍

Gör så här

Dela zucchinin på längden och skiva tunt. Skala och finhacka vitlök, skiva chilin tunt. Hetta upp smöret i en stor stekpanna på medelvärme. Lägg i zucchiniskivorna och stek tills de mjuknat något men fortfarande har lite tuggmotstånd, ca 5 minuter. Salta och peppra efter smak. Fräs vitlök och chili i 1–2 minuter tills doftande, utan att vitlöken bränns. Koka cavatelli enligt anvisning på förpackningen tills al dente.

‍
Spara cirka 1 dl av pastavattnet innan du häller av pastan. Lägg den nykokta pastan i stekpannan med zucchinin. Riv ner parmesan och tillsätt lite pastavatten, lite i taget, tills det bildas en lätt krämig sås som täcker pastan. Strössla generöst med hackad färsk mynta. Smula över fetaost och toppa med ytterligare mynta. Smaka av med extra salt och peppar.

Relaterat youtubeklipp

Puy Chéri  Sauvignon Blanc
Puy Chéri  Sauvignon Blanc
Vinmatchning

Puy Chéri Sauvignon Blanc

Puy Cheri Sauvignon Blanc görs på 85 % Sauvignon Blanc och 15 % Souvignier Gris. ett friskt och fruktigt vitt vin som kännetecknas av sina livliga syror och aromer av citrus, gröna äpplen och krusbär. Vinet har en lätt kropp och en ren, uppfriskande finish, vilket gör det till ett utmärkt val för både aperitif och till lättare maträtter som skaldjur, sparris och kycklingrätter.

Bitterhet
Fatkaraktär
Fruktsyra
Fyllighet
Rökighet
Strävhet
Sötma
Till vinet
Text Link

Andra recept du kanske gillar!

Jordärtskockschips med ostdipp
Jordärtskockschips med ostdipp
Mousserande vin
Crémant

10 - 30 min

Superenkelt

Entrecôte med choronsås
Entrecôte med choronsås
Bordeaux

30 - 45 min

Inte så svårt

Råbiff à la Nicke
Råbiff à la Nicke
Côtes du Rhône

30 - 45 min

Enkelt

Sallad “Barcelona” med tonfisk, kapris och sparris
Sallad “Barcelona” med tonfisk, kapris och sparris
Tonfisk

10 - 30 min

Superenkelt

Vill du lära dig mer om vin och mat i kombination?

Prenumera på vårt nyhetsbrev

prenumerera
VINSMART  |  SIBYLLEGATAN 9  |  114 42 STOCKHOLM